Konformita

Konformita nebo konformismus (z lat. con-formis, shodného tvaru, podoby) je přizpůsobení se převažujícím či dominantním názorům, požadavkům, normám skupiny či společnosti, v níž člověk žije, a potlačení projevů vlastních. Tento pojem poprvé zmínil ve svém článku A. Jenness.[1] Někteří autoři se shodují na tom, že určitá míra konformity je jedním z logických důsledků socializace a je podmínkou pro bezkonfliktní fungování společnosti.[2] Nadměrná konformita ovšem vede k potlačení vlastní individuality, k povrchnímu přijímání společenských rolí, případně k nezodpovědnosti. Bývá například spojována s byrokracií.[3]

Opakem konformity je antikonformita, záměrné vystupování proti normám společnosti, které se může jevit jako zásadovost, ale i nepružnost, nepřizpůsobivost, a které může přerůst až v revoltu.[4] Objevuje se nejčastěji u mladých lidí, připisuje se někdy umělcům (bohémům), výjimečným i marginálním osobnostem. Silný antikonformismus může přerůst až v deviantní chování.[5]

Střed mezi konformitou a antikonformitou tvoří nonkonformita.[6] Člověk jedná s ohledem na normy své společnosti, ale podle vlastního rozumu. Vše si řádně rozmyslí, ohlíží se na důsledky svého jednání, bere v potaz několik úhlů pohledu.

  1. JENNESS; A. The role of discussion in changing opinion regarding matter of fact.. 1932. vyd. [s.l.]: Harlow: Pearson/Prentice Hall. S. 279–296. 
  2. SPRADLEY, James; MCCURDY, David. Conformity and conflict: Readings in cultural anthropology.. 4.. vyd. Boston: Little, Brown and Company., 1980. 
  3. KENDALL, Linden; LOTHIAN MURRAY. Sociology in our times: the essentials.. Toronto: ITP Nelson., 2016. 
  4. FORSYTH, D.R. Group dynamics.. New York: Wadsworth., 2016. 
  5. WILLIS, R.H. Conformity, independence, and anticonformity. Human Relations.. [s.l.]: [s.n.], 1965. 
  6. VÝROST, R.H.; SLAMNĚNÍK. Sociální psychologie.. 2.. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2008. 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search